The UC-50/40 is a powerful -40°C Chiller with a 50L Reservoir. This chiller is a true lab chiller than is ideal for applications involving vacuum systems, jacketed reactors, rotary evaporators, columns, solvent tanks, and even analytical instruments.
The UC-50/30 chillers offer unbeatable performance, ease of use and high reliability. These units keep quiet despite having a powerful pump allowing for constant flow rates to match the needs of demanding applications.
| Reservoir Capacity | 50L |
| Reservoir Dimensions | 17.8″ x 13.7″ |
| Temperature Range | Room Temperature to -40°C / -40°F |
| Power Requirements | 220-240V 60Hz 30A 6kW Single Phase |
| Refrigerating BTUs | 37,500BTU @ 20C |4,050BTU @ -40C |
| Circulating Pump Wattage | 100W |
| Temperature Accuracy | +/- 0.5°C |
| Pump Flow | 30L/Min |
| Pump Pressure (lift/height) | 2.2bar (4m/12ft) |
| Barb Size | 5/8″ |
| Refrigerant | R404 |
| Dimensions | 27″ x 24″ x 46″ |
| Weight | 341lbs |







